Ενεργή συμμετοχή της μαθητικής κοινότητας του 1ου Ε.Κ. Δυτικής Αττικής στην ενημέρωση, και ευαισθητοποίηση με σκοπό την πρόληψη της HIV λοίμωξης.

Με αφορμή την 1η Δεκεμβρίου – Παγκόσμια Ημέρα κατά του HIV/AIDS-οι μαθητές της Γ΄ Τάξης της ειδικότητας Βοηθών Νοσηλευτών διοργάνωσαν ενημερωτική ημερίδα στο 1ο Ε.Κ. Δυτικής Αττικής.

Οι μαθητές της Γ΄ Τάξης της ειδικότητας Βοηθών Νοσηλευτών που συμμετείχαν στις εργασίες του 34ου Πανελλήνιου Ιατρικού Συνεδρίου AIDS 25-27/11/2022 στα πλαίσια διδακτικής επίσκεψης, στοχεύοντας στην παροχή έγκυρων και επικαιροποιημένων γνώσεων, στην άρση των προκαταλήψεων και στις ανάγκες της μαθητικής κοινότητας για ενημέρωση, παρουσίασαν σε ενημερωτική εκδήλωση στους συμμαθητές τους τα παγκόσμια και τα ελληνικά επιδημιολογικά δεδομένα, τα νέα επιστημονικά δεδομένα για το HIV/AIDS, τους τρόπους και την αξία της πρόληψης.