Την Τετάρτη 25 Οκτωβρίου 2023 οι μαθητές ειδικότητας Γραφικών Τεχνών, του τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών, που φοιτούν στην Β’ και Γ’ τάξη του Επαγγελματικού Λυκείου είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά το Ιστορικό Αρχείο του Πολιτιστικού Ιδρύματος του Ομίλου Πειραιώς (ΠΙΟΠ) στον Ταύρο. Εκεί έμαθαν για την λειτουργία ενός Ιστορικού Αρχείου, είδαν δείγματα οικονομικής ιστορίας, ορισμένα εκ των οποίων αφορούσαν την προ-βιομηχανική και βιομηχανική ιστορία του Θριάσιου πεδίου και πραγματοποίησαν ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα παρασκευής χειροποίητου χαρτιού από χαρτοπολτό, με τίτλο «το Χαρτί Αλλιώς».  Στην συνέχεια ξεναγήθηκαν από επαγγελματίες Συντηρητές και Αρχειονόμους στο Εργαστήριο Συντήρησης Χαρτώου Υλικού και το υπερσύγχρονο Αρχειοτάξιο του ιδρύματος, όπου  ενημερώθηκαν για τις επαγγελματικές προοπτικές που έχει ο κλάδος της Συντήρησης Έργων Τέχνης και Αρχαιοτήτων και της Αρχειονομίας αντίστοιχα. Τους μαθητές συνόδευαν οι εκπαιδευτικοί Λ. Αργυρίου ΠΕ08 και Κ. Βασσάλου ΠΕ89.01. Το ΠΙΟΠ τέλος, πρόσφερε δυο σετ με εκπαιδευτικό υλικό για τη δημιουργία μαθητικού ιστορικού αρχείου στο σχολείο. Ευχαριστούμε θερμά το φιλόξενο προσωπικό του ΠΙΟΠ!