Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Τομέα Πληροφορικής συμμετείχαν στο σχολικό σεμινάριο που διοργάνωσε για τα Λύκεια, στις 14.12.2022, το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ μαζί με την Εθνική Αρχή Κυβερνοασφάλειας του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης, ως επίσημοι εκπρόσωποι της Ευρωπαϊκής Ένωσης στην Ελλάδα για τη εκστρατεία του Ευρωπαϊκού Οργανισμού για την Ασφάλεια Δικτύων και Πληροφοριών- ENISA.

Η ενημέρωση εστίασε στη αντιμετώπιση ζητημάτων ασφάλειας που αφορούν την προστασία της καθημερινότητας μας στο διαδίκτυο, προστασία από Απάτες όπως Phishing και Ransomeware.

Παράλληλα, οι μαθητές ενημερώθηκαν σχετικά με το πώς πρέπει να ενεργούν αν και εφόσον πέσουν θύματα απάτης στο διαδίκτυο.

Tέλος, συζητήθηκαν θέματα που αφορούν τις αναδυόμενες τεχνολογίες (όπως έξυπνα ρολόγια κ.λπ.) και τι πρέπει να προσέχουμε όταν αγοράζουμε τέτοια προϊόντα.